Doğalgaz tesisat mühendisliği ülkemizde de birçok kurum tarafından yetkilendirilmiş kişiler tarafından her aşaması imza ve onaylı bir şekilde yapılmaktadır.

Gaz Tesisatları

Doğal gaz tesisatı

Natural Gas (doğalgaz ) sistemlerinin çıkış noktası yurtdışıdır. 90 lı yıllardan itibaren ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mekanik ısıtma sistemlerinin en önemli ve en başta yapılması gereken tesisatlarından biri de gaz tesisatıdır. Birçok marka ve modelle çalışan kazanlar ve kombiler ülkemizde neredeyse her konut ve iş yerinde yer almaktadır. Doğalgaz tesisat mühendisliği ülkemizde de birçok kurum tarafından yetkilendirilmiş kişiler tarafından her aşaması imza ve onaylı bir şekilde yapılmaktadır. Tehlikeli ve yanıcı olması sebebi montaj ve tasarımın her aşaması kontrol altında yapılmalıdır. Çelik ve  et kalınlığı fazla borular ile yapılan doğalgaz tesisatlarında ilave kompenentler mevcuttur. Topraklama hatları selenoid valfler gibi birçok ekipman kullanılarak güvenlik ön planda tutulmalıdır. Yine doğalgaz kaçağını algılayan sensörler ile takviye edilmesi gereken doğalgaz yanıcı ve zehirleyici özelliktedir.

 

Basınçlı hava tesisatı

İmalat sektöründe kullanılan basınçlı hava tesisatları pinomatik sistemlerin vazgeçilmez parçasıdır. Enerji tasarrufu sağlayan ve istediğimiz gibi bir gücü sağlamamızda yardımcı olan basınçlı hava tesisatları kaplinli ya da galvaniz dişli birleştirilmeler ile yapılabilmektedir. Düzgün tasarlanmayan ve yerinde uygulaması yapılmamış hava tesisatları çeşitli iş kazalarına yol açabilir. Yetkin bir makine mühendisi tarafından tasarlanması gereken hava tesisatları için genellikle galvanizli borular tercih edilmektedir. Bir kompresör tarafından üretilen havayı ihtiyaç duyulan yerlere ulaştırmaya sağlayan sistemlere basınçlı hava tesisatı denir. Gerekli vana ve emniyet ventilleri teşkilatı ile şekillendirilen sistemler üretimin vazgeçilmez bir parçasıdır.

 

Medikal gaz uygulamaları

Hastanelerde kullanılan medikal gaz sistemleri hastaneler içerisinde birçok ekipmanın sorunsuz şekilde çalışmasına yarayan sistemlerdir. Paslanmaz borulardan yada bakır borulardan imal edilen medikal gaz sistemleri birçok farklı gazın istenilen yere iletilmesini sağlar. Başlı başına bir sektör haline gelmiş olan bu tür sistemler uzun süren mühendislik hesapları ve ince bir montaj aşamasından geçtikten sonra çalıştırılırlar. İsteğe göre değişken gaz sistemleri bir  pompa aracılığı ile sisteme iletilir ve kullanılacak yere kadar basınçlandırılmış olur. Koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınması gereken medikal gaz uygulamaları herhangi bir kaçağa yol açmayacak şekilde uygulanmalıdır.