Mekanik tesisat insanların yada genel anlamda canlıların yaşadığı alanların konfor şartlarını düzenleyen ve devamlılığını sağlayan yapı tesisat sistemlerinin genel adıdır.

Isıtma-Soğutma Tesisatı

Radyatör tesisatı

Konutlarda ya da diğer yaşam alanlarında ısıtma sistemlerinin bir parçası olarak kullanılırlar. Radyatör tesisatları PPRC borular, bakır borular, pe-x borular ile merkezi sistemden dağıtım yapılarak monte edilirler.

FCU (fan coil) Tesisatı

Yerden ısıtma tesisatı


Buhar tesisatı

Kızgın su ile yapılan buhar tesisatlarının kullanım alanları çok geniştir. İnsanlık tarihinde sanayii devriminden beri kullanılan buhar tesisatları günümüzde 200 yıla yaklaşan bir tarihle her zaman insanların ihtiyaç duyduğu tesisat sistemleridir. Hastanelerde, hijyenik alanlarında, hijyenik üretim yapan fabrikalarda, tekstil sektöründe kullanımları mevcuttur. Yüksek basınçlı buhar tesisatları yüksek mühendislik bilgisi gerektirir. Günümüzde yaşanan bazı kazaların sebebi bakımı yapılmamış veya emniyeti alınmamış yetkin kişiler tarafından yapılmamış tesisatlardır. Kazan seçiminden yerinde yapılacak montaja kadar çok iyi hesaplanmalı ve sistem yerinde imal edildikten sonra gerekli tüm testler gerçekleştirilmelidir.

 

Kızgın yağ tesisatı

Genellikle fabrika üretim hatlarında kullanılan kızgın yağ tesisatları proses tesisatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle kimya endüstrisinde kullanılan kızgın yağ tesisatları üretimi kolaylaştırmakta gerekli enerjiyi sağlamaktadır. Hesaplama yöntemleri ve montaj kuralları bakımından bu tür tesisatlar yetkin kişiler tarafından yapılmalı ,gerekli testlerin hepsi gerçekleştirilmiş olmalıdır.

 

Güneş enerjisi tesisatı

Yenilenebilir enerji sistemlerinin en popüleri güneş enerji sistemleridir. Güneş panellerinin doğru açı ve yere yerleştirilmesi ,doğru hesaplama yöntemleri ile herhangi bir enerjiye gerek duymadan bizlere istediğimiz sıcak suyu elde etmemizde yardımcı olur. İyi bir mühendislik hesabı ile uzun vadede yapılan yatırımlar kendini amorti eder. İsteğe göre bakır boru, galvaniz ya da dikişli borular kullanılan güneş enerji sistemleri günümüzde gelişmiş ülkelerin vazgeçilmezi arasında yer almaktadır.

 

Klima tesisatı

Tarihi 100 yıla dayanan klima sistemleri insan konforonu ön planda tutan sistemleridir. Merkezi veya bireysel uygulamalardan oluşan klima sistemleri bakır boru tesisatları ile iç ve dış üniteden oluşan iki sistemin enerji transferi ile çalışan sistemleridir. Yeterli donanıma sahip montajcılar ve yetkili makine mühendislerinin tasarımı ile tasarlanan klima sistemlerinin borulama tesisatları kolay ve hızlıdır.

 

Soğuk oda tesisatı

Genellikle gıda sektöründe genişçe kullanım alanlarına sahip soğuk oda tesisatları yiyecek içeceklerin bozulmaması için belirli bir soğuklukta tutulması için kurulan sistemlerdir. Ayrıca beyaz –kırmızı etlerin dondurulması için de kullanılan soğuk odalar gıda sektörünün vazgeçilmez bir unsurudur .Bunun yanında ilaç sektöründe de kullanım alanları mevcuttur. Soğuk oda tasarımı hassas bir mühendislik gerektirir. Uygun panel ve evaporatör-kondenser bileşenlerinin bir araya getirilmesiyle müşterinin talep ve isteklerine yanıt vermektetir.